Co víte o banánu?

Víte že banánovník je bylina??

sběr banánůAno - přesně tak. I když to málokdo ví, banán je opravdu bylina, navíc se jedná o bylinu, která se rozmnožuje bezpohlavně. Banán neobsahuje semínka, nový banánovník začne růst jako odnož z původní rostliny, která již svůj účel splnila a plodila.

Název Banán dostal podle arabského slova banan - v překladu prst. Předpokládá se, že je tato rostlina na naší planetě již více než 10 000 let, nicméně první písemné zmínky o ní jsou staré 600 let př.n.l.

První opravdový sad vznikl kolem roku 200 n.l v Číně.

Chuť banánu je silně ovlivněna místem, kde rostl - především teplotou, při které dozrává.

Sklizeň banánu

Sklizeň probíhá na plantážích. Plody rostou v trsech, které mohou vážit i 60kg, ve výšce. Sběrač odsekává rostliny pomocí pandónu - ostří, připevněnému na třímetrové násadě. Ostří se vrazí pod úhlem do vrchní části rostliny a ta, začíná pozvolně klesat pod váhou trsu banánu. Další sběrač doslova čeká, až mu klesne celý trs do náručí a opatrně ho položí na zem tak, aby nedošlo k poškození plodů. V tuto chvíli se plody odříznou a položí na matraci, na které se přenesou dále. Zbytek banánovníku zůstává na místě, rostlina se rychle rozloží a dobře poslouží jako kvalitní hnojivo pro nový banánovník, rašící z pozůstatků původní byliny.

Největšími producenty banánů je Ekvádor, Filipíny, Kostarika a Kolumbie. V roce 2002 se celosvětově prodalo přes 12 000 000 tun banánů

Využití v kuchyni

Existuje mnoho druhů banánů, od sladkých, až po zeleninové. Banány se pečou, smaží, jedí čerstvé i jako příloha a součást salátů. Z banánů se vyrábí mouka a dokonce se z nich vaří pivo i pálenka.

Banán uklidňuje nervy a napomáhá ke klidnému spánku - díky Melatoninu.

Mýtus toho, že se po banánech tlouste je opravdu jen mýtusem.Střední banán neobsahuje takměr žádný tuk a přitom nás dokáže velmi dobře zasytit.

Zbytky banánovníků se používají jako hnojivo a z listů se často vyrábějí rohože. 

Kontakty

Telefon: +420 469 620 679
Telefon: +420 469 620 145
E-mail: info@triascr.cz

O firmě

TRIAS CR s.r.o.
Píšťovy 848
537 01 Chrudim

: 25999257
DIČ: CZ25999257