Podzemnice olejná

Málokdo z nás řekne podzemnici olejné jinak, než burák, nebo arašíd. A málokdo z nás ví, že podzemnici olejnou můžeme pěstovat i v našich podmínkách, na našich zahrádkách.

Podzemnice je luštěnina z čeledi bobovitých. Je to rostlina s chlupatým stonkem a s listy, podobnými hrachu.

Po opylení se stonek s květem začne prodlužovat a nakonec se ohne až k zemi, kde se doslova zavrtá do půdy a začne vytvářet plody. Odtud tedy název - Podzemnice.

V hrobech Inků, starých přes 3 500 let, se našli nádoby, plné arašídů, předpokládá se tedy, že podzemnice pochází z Jižní Ameriky, odkud ji následně začali vyvážet Španělé.

Jak na pěstování v našich podmínkách?

Podzemnici vyséváme v polovině dubna do malých květináčků buď do pařeniště, nebo prostě doma na okně. Semínka potřebují světlo a hodně zalévat. V půlce května vysazujeme do vzdálenosti 20 cm od sebe. Podzemnice potřebuje kyprou písčitou půdu. 

Během květu omezujeme zálivku, což je dobré pro opylení. Jakmile je květ opylen a klesne k zemi, podpoříme podnost jeho přihrnutím a opět zaláváme.

Buráky můžeme sklízet za čtyři až pět měsíců a stejně jako u brambor - dozrání poznáme pouze tak, že kypřícími vidlemi podebereme rostlinu a zkusíme zralost plodů.

Arašídy se dají jíst čerstvé, často se suší, nebo praží - velmi oblíbené je arašídové máslo. Arašídy obsahují až 55 % oleje, který se z nich lisuje, dále obsahují velké množství bílkovin, vitamínů, vykazují antioxidační a antibakteriální účinky. Hrst arašídů obsahuje až 70 mikrokramů resveratrolu.

Kontakty

Telefon: +420 469 620 679
Telefon: +420 469 620 145
E-mail: info@triascr.cz

O firmě

TRIAS CR s.r.o.
Píšťovy 848
537 01 Chrudim

: 25999257
DIČ: CZ25999257